Önsöz...

Gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlayan bireylerin yetişmesinde ailenin büyük bir rolü vardır.

Anne-Baba Okulu ile ilgili ilk çalışmalarım 1998 yılında 8 hafta süren programlarla başladı. Her hafta yüz yüze yaptığımız bu programlardan çok olumlu geri dönüşler almaya başlayınca eğitimlerimiz artarak devam etti. 2002 yılında Okul Evde Başlar isimli kitabımı çıkarttım. Şu ana kadar Türkiye'de çocuk psikolojisi alanında en çok okunan kitaplardan biri oldu. Günümüzün şartlarına uygun olarak yazılı olan kitabı, içine pek çok yeni konuyu ilave ederek videolu eğitim olarak hazırladık. Böylelikle daha çok anne baba ve öğretmene ulaşmayı arzu ettim. Çocuklarımız bizim geleceğimiz, ülkemizin geleceği. Onları ne kadar iyi yetiştirirsek, gelecekte çocuklarımızın yaşayacağı dünyayı o kadar güzelleştirmiş olacağız. Çocuklarımızın daha güzel bir dünyada yaşaması için bir eğitimci olarak bizim de ülkemize böyle güzel bir katkımız olsun istedim. Çünkü şunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki;

Dünyaya güzel karakterlerini göstermeyi isteyen eskiler, önce devletlerini bir düzene koymaya çabaladılar.

Devletlerini düzenlemek isteyenler, önce evlerine çeki düzen verme gereği gördüler.

Evlerini düzene koymak isteyenler, önce kişiliklerini terbiyeden geçirme gereğini anladılar.

Ve sonuçta;

Toplumsal değişimin kişisel gelişimle olacağının farkına vardılar.

Gelişen ve değişen dünyaya uyum sağlayan bireylerin yetişmesinde ailenin büyük bir rolü vardır. Çocuklar ilk eğitimlerini anne ve babalarından almaktadırlar. Günümüz çocuklarının, anne babalarına göre hızla değişen çok farklı bir dönemde yaşaması, buna bağlı olarak da istek ve gereksinimlerinin farklı olması anne babaları, birçok konuda ne yapacağını bilemez hale getirmiştir. Bu sebeple ebeveynlerin kendilerini geliştirmeye, yenilemeye, çocuklarını daha iyi tanımaya ve çocuklarıyla iletişimlerini güçlendirmeye ihtiyaçları vardır. Ev ve aile çocukların gelişimlerinde olumlu ya da olumsuz etkileri olan en önemli ortamlardır. Çocuk doğumla birlikte öğrenmeye başlar ve bu öğrenme süreci erken çocukluk dönemi boyunca devam eder. Çocuk bu dönemde yaşamının büyük bir bölümünü aile ortamında geçirir. Bu nedenle çocukların eğitiminde anne babanın rolü çok daha büyük ve önemlidir. Anne babalar çocuğun yeni şeyler öğrenmesini sağlayan, bilişsel, psiko-motor, dil, sosyal ve duygusal özelliklerinin gelişmesi açısından çocuklarının ilk eğitimcileridirler. Bu nedenle aile, çocuğun gelişimini desteklemede en önemli yeri tutmakta, anne-babaların çocuk gelişimi ve eğitimi konusunda eğitim programları ile desteklenmesi önem kazanmaktadır. Yapılan çalışmaların aile eğitim programlarına katılan anne-babalar üzerinde çocuk eğitimi konusunda olumlu etkileri olduğu görülmektedir. Bu açıdan anne-baba eğitim programları önemli bir yere sahiptir.

Günümüzde anne ve babalar, artık geleneksel çocuk yetiştirme yöntemlerinin yetersizliğinin de bilincindedirler. Bu durum anne babaları "en sağlıklı eğitim koşulları" konusunda bir arayışa itmektedir. Anne babalar, çocuklarını en iyi şekilde nasıl yetiştirecekleri konusunda kararsız kalmakta ve ana baba eğitimi zorunlu hale gelmektedir.

YAZAR: Dr. Fatih KALKINÇ
Kitap: 85 sayfa, Birinci Hamur, Karton Kapak, 16cm x 24cm
800+ dakika video ve interaktif çalışma içerir.
Yazar hakkında...
Bir Akademi Bilsem yayınıdır...
iyzico, visa, visa electron, mastercard, maestro, american express, troy